Python na Windows! To możliwe

Windows to nie jest najlepszy system operacyjny dla Pythona. Nie zamierzam tutaj puszczać fali nienawiści ale tylko ostrzegam, bo sam jestem jego użytkownikiem i na razie tak zostanie.

Sprzeciw dla mowy nienawiści


Ale wiem ile zębów zjadłem na instalacji paczek.  A Python po prostu łatwiej współpracuje z Linuxopodobnymi.

Pobierz go i pokaż że działa

Instalacja to bardzo prosta sprawa. Potrzebujesz internetu i jakieś niecałe 30MB jak na dziś. Tutaj jest ich oficjalna stronka. Gdy dodasz go do ścieżki do z konsoli powinieneś móc wywołać prosty skrypt który dowiedzie tego że python działa. Napiszemy go razem. Konsola Pythona odpalamy poprzez wywołanie aplikacji python. Wtedy też po wpisaniu tego kryptokodu

powinieneś dostać coś na podobieństwo tego ekranu. Chcesz z niego wyjść? Bez paniki. Wystarczy wydać komendę quit() lub exit() lub Ctrl-Z.


Zależności

Jeśli przesiadasz się z Java lub Javascript/Node korzystałeś zapewne z narzędzi do zarządzania zależnościami. MavenNPM albo inne Javascriptowe cuda Gruntowe to świetna sprawa. Python na szczęście też ma coś takiego. To Pip. Pip instaluje się na %PYTHON_PATH%\Scripts\. Zobacz czy Ci działa uruchamiając pip w konsolce. Tak będziemy instalować zależności (najczęściej, niektóre na Windowsie trzeba inaczej, dlaczego? patrz pierwsze zdania apropos Windows :P). Instalacja paczki to po prostu:

Zależności będziemy trzymać wg konwencji w pliku requirements.txt. Instalacja paczek stamtąd to wywołanie

IDE i dedykowana skryptownica

Dedykowane miejsce w którym można wygodnie pisać skrypty dla Pythona instaluje się na Windzie razem z Python to Python Idle. Polecam, wygodniej się kopiuje i wkleja oraz zarządza historią ostatnich komend.

Python IDLE, kopiuj i wklejaj, bądź programistą/om

Co do poważniejszego środowiska (tzw IDE) do pisania i uruchamiania oraz debugowania to PyCharm (niech żyje!). W PyCharmie (niech żyje!) gdy pisałeś już w środowiskach od jetbrains znajdziesz się bardzo szybko.  Ściągnij go sobie. Fajnie integruje się z pip. Będziesz tylko musiał wskazać odpowiedni interpreter Pythona.

Przypomnienie

Przypominam. Już w tym tygodniu kod. Kod-Szkielet Skauta. Wszak wszystko co do tej pory zrobiliśmy umożliwi Ci odpalenie Skauta na Twoim własnym komputerze! Miłego tygodnia i wesołego poniedziałku!

 • Pytanko, jak wygląda sprawa z trzymaniem tych zależności z requirements.txt dla projektu? To jest w jakimś podfolderze jak „node_modules” czy inne „vendor”, czy pip te paczki instaluje globalnie?

  Też robię projekt w Pythonie, ale jeśli chodzi o niektóre rzeczy to jeszcze słabo go znam.

  • admin

   to plik który występuje najczęściej w root głównego projektu,
   pip instaluje moduły w folderach od %PYTHON_HOME% najczęściej lib\site-packages
   możesz sprawdzic to u siebie wpisując w konsoli pythonowej

   >>> import site; site.getsitepackages()
   ['c:\\Python36_x64', 'c:\\Python36_x64\\lib\\site-packages']

   • Poprawcie mnie, jeśli się mylę. PIP instaluje globalnie pakiety, z których korzystają wszystkie skrypty Pythonowe, natomiast w requirements.txt są te zależności wypisane, aby instalując je na innym kompie zapewnić powtarzalność środowiska przy przenoszeniu?

    • admin

     Tak, instalacja jest globalna

    • Łukasz Kuczyński

     tak jest, pip instaluje globalnie, requirements.txt to konwencja nazewnicza

    • Mateusz K

     PIP wcale nie musi instalować globalnie pakietów – robi tak tylko w domyślnej konfiguracji. Możemy łatwo tym zarządzać. Przy wykorzystaniu na przykład virtualenv https://virtualenv.pypa.io/en/stable/ możemy mieć osobne site-packages dla każdego projektu/grupy/folderu/usera/etc.

 • A ja się nie zgodzę – python fajnie działa na Windowsie 😀 Aplikacje webowe można stawiać i wszystko śmiga 🙂

 • Mocno się zastanawiam nad Windowsem, ale nie jestem pewien czy to nie utrudnianie sobie zadania. Mam również UBUNTU tam PyCharma a i tak Google moim pasterzem. Będę tu zaglądać. Powodzenia.